A hagyományos fekete-fehér amplitúdórácsokkal generált kváziinterferometrikus, moiré struktúrák ugyan a vizsgált felületet a térképek szintvonalaihoz hasonlóan írják le, azonban a csíkrend változás iránya egyetlen felvételből nem határozható meg, azaz nem dönthető el, hogy a felület konvex vagy konkáv. Kísérletileg bizonyított, hogy ha a felületet leíró csíkozatot színes osztott rácsokkal hozzuk létre, akkor két színes rács alkalmazása esetén az alaprácsok egymáshoz viszonyított színsorrendjei függvényében effektív vagy nem effektív moiré jelenség jön létre, melyek közül az effektív alkalmas a felület pontosabb azonosítására.
Feladat:
1. Az alaprácsok színtani paraméteri függvényében értelmezendő a színtéren belül a színes moiré jelenség.
2. Kidolgozandó egy egzakt kritériumrendszer, mely alapján eldönthető, hogy a jelenség effektív-e vagy sem, illetve ha igen, akkor milyen hatásfokkal.
3. Kidolgozandó egy színtranszformációs algoritmus, mely segítségével az előbb meghatározott hatásfok javítható.
Irodalom:
[1] Antal A., Paveleva D.: Projection method of resolving ambiguities by determining the order of colors in moiré fringes, Applied Optics 44, 7709-7713 (2005)
[2] Paveleva D., Antal Á.: Computer Aided Color-encoded Moiré Contouring, ICM 2006 IEEE International Conference on Mechatronics, July 3-5, 2006. pp. 154-156
|