Matematika A4  (Valószínűségszámítás)  BMETE90AX08

2014/15 tanév  2. félév,   2015 tavasz

 

Előadó: Ferenczi Miklós

Heti 2+2 óra, 4 kredit

Előkövetelmény: Matematika A1 és A2 sikeres vizsga
 

Tematika: Az elméleti tananyag nagy részét az alábbi jegyzet tartalmazza: Vetier András Valószínűségszámítás, J5-1360.

A gyakorlatokon (és részben az előadáson is) az alábbi jegyzetet használjuk:
Ferenczy Miklós, Valószínűségszámítás és alkalmazása, Feladatgyűjtemény. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1998, 2005

Ajánlott, kiegészítő elektronikus jegyzetek:

Virtuális laboratóriumok a valószínűségszámítás és statisztika oktatásban 
angolul: Virtual laboratories in probability and statistics

Vetier András: Probability Theory with Simulations:

A félév során a gyakorlatok után kijelölünk házi feladatként kb. 6-8 példát, melyekből a következő gyakorlat elején kb. 10 perces röpzh-t iratunk. Nem lesz röpzh az 1. gyakorlaton és azokon a gyakorlatokon, melyek közvetlenül megelőzik a nagy zh-kat. Minden röpzh egy példából, továbbá egy elméleti kérdésből áll. A példa az előző gyakorlat után kijelölt kötelező házi feladatok valamelyikéhez hasonló. Az elméleti kérdés pedig az utolsó előadáshoz kapcsolódik.


Ha valaki egy  röpzh-t nem ír meg (hiányzik vagy késik), arra 0 pontot kap. A röpzh-k célja és jellege miatt a röpzh-k pótlására, javítására nincs lehetőség, ezért  -  a TVSZ-szel összhangban  -  a röpzh-k eredményeinek százalékos összesítésénél a 10 (vagy 11) röpzh közül csak a legjobban sikerült 7 röpzh-t vesszük számításba.

Elégtelennél jobb félévközi jegy megszerzésének feltétele: mindkét zh-n külön-külön meglegyen az 50%, és hogy a lejjebb leírt elvek szerint számított osztályzat legalább elégségesnek adódjon. Figyelem! A második feltételbe erősen beleszólnak a röpzh eredmények, ezért a röpzh-kat is komolyan kell venni!

A TVSZ szerint a félév során a gyakorlatok legalább 70 %-án részt kell venni. Az alábbi táblázat mutatja, hogy a félévi gyakorlatok számától függően hány gyakorlatról lehet hiányozni:               

14 4
13 3
12 3
11 3


Akinek
valamelyik zh-ja nincs 50%, annak a 14. héten lehet javítania akár mindkét pótzh-t. Az egyik zh (de csak az egyik) a pótlási héten tartandó pót-pót-zh-n,  i.v. jelleggel még egyszer megírható. A pót-pót-zh-n nem vehetnek részt azok a hallgatók, akik a megengedettnél többet hiányoztak.

félévközi jegy a két zh és a röp-zh-k eredményeiből alakul ki: ennek a három összetevőnek vesszük a zh-k, illetve a pótzh-k után kialakult, százalékokban vett értékét, ezt a három százalék értéket átlagoljuk, és az osztályzat a következőképpen alakul:

50% - tól        2, elégséges

62% - tól        3, közepes

74% - tól        4,

85% - tól        5, jeles.

 

2015. 02. 05.

 Ferenczi Miklós