Matematikai problémamegoldó gyakorlat fizikusoknak
MSc képzés, 2015 ősz
Előadó: Pete Gábor
Előadás: péntek 10:15 - 11:45, H67
Fogadóóráim: H59, csüt 13:15-14:15, azonkívül emailben egyeztetve; csütörtök 12-16 és péntek 12-15 a legvalószínűbbek.
A félév anyaga:
A tárgy felvétele a fizikus matematika szigorlat megléte nélkül nem ajánlott.
Tervezett témák: topológia, mérték- és integrálelmélet, komplex fgvtan, konform leképezések, parciális diffegyenletek, differenciálgeometria és Lie-csoportok, ergodelmélet, valószínűségszámítás, statisztikus fizika.
Itt érhető el a részletes ütemterv az ajánlott jegyzetekkel, a heti házifeladatok, és az összetett feladatokkal a kiselőadásra.
Jelenléti követelmények:
A gyakorlatokon a részvétel kötelező, a TVSz 14. § (3) bekezdés értelmében a gyakorlatok összes óraszámának 30%-át meghaladó hiányzás esetén a tantárgy aláírása nem szerezhető meg.
Félévközi számonkérések:
- Rendszeresen beadandó házi feladatok, kilenc darab a félévben, az összpontszám 50%-áért. A feladatokat max három alkalommal egy hét késéssel le lehet még adni, az eredeti pontszám 70%-áért. Lehet együtt gondolkozni, akár tőlem segítséget kérni, de a megoldást végül mindenkinek magának kell leírnia, hogy biztos legyen benne, hogy mindent ért, és ezt én is lássam. A másolás nem segít a tanulásban, ezért értelmes diák nem másol, a többieknek pedig tilos.
- Szóban bemutatandó összetettebb feladat kidolgozása, 3-4 fős csoportokban, az összpontszám 50%-áért. Javasolok majd témákat, de lehet az anyaghoz homályosan kapcsolódó saját ötlettel is előállni. Egy előadásra személyenként 5 perc van, a fő cél, hogy a csoport előadása együtt élvezhető legyen. Felelősek vagytok egymásért, így alapesetben egy csoport tagjai ugyanazt a pontszámot kapják, de kivételes esetben ettől lehet eltérés. A beszámolók időpontjai: nov 6 és dec 4. A tapasztalat szerint táblás előadásokkal brutálisan kifuttok az időből, ezért PDF-fóliák vetítése több mint ajánlott. PDF helyett Powerpointos vetítéshez saját laptopot érdemes hozni.
Az aláírás megszerzésének feltétele:
A jelenléti követelmény teljesítésén túl, hogy a hallgató külön-külön megszerezze az elérhető pontok minimum 40%-át a rendszeresen beadandó házi feladatokból, valamint az összetettebb feladatból.
A félévközi jegy kialakítása:
Csak aláírást szerzett hallgató kaphat félévközi jegyet. A félévközi jegy kialakításánál a rendszeresen beadandó házi feladatokat és az összetettebb feladatot a fenti 50:50 súlyozással vesszük figyelembe. Az így kapott p százalékos teljesítmény alapján a félévközi jegy:
p < 50 esetén elégtelen (1)
50 ≤ p < 65 esetén elégséges (2)
65 ≤ p < 78 esetén közepes (3)
78 ≤ p < 90 esetén jó (4)
90 ≤ p esetén jeles (5)