ÁBRÁZOLÓ GEOMETRIA
2
szabadon választható tárgy
Gépész és Terméktervező hallgatóknak
2015/16/2 félév
Kód: BMETE94AX02; Kredit:
2; Követelmény: félévközi
jegy
Heti óraszám: 1 óra előadás és 1 óra gyakorlat;
Előadó: Dr. Prok István
TEMATIKA
– Felületek
ábrázolása. Érintősík, felületi normális, kontúr, képkörrajz.
Forgásfelületek ábrázolása. A gömb, a forgáskúp, a
forgáshenger és a tórusz.
Forgásfelületek síkmetszete. Forgásfelületek áthatása:
párhuzamos, metsző és kitérő tengelyű felületek.
– Kúpok, hengerek síkba terítése. Két görbét összekötő
kiteríthető felület szerkesztése.
– A centrális ábrázolás alapfogalmai, szerkesztések vízszintes
síkban, távolság felmérés függőleges egyenesekre. Rendezett
vetületeivel adott testek centrális ábrázolása.
– Kúpszeletek, ruletták (síkbeli
mozgások), csavarvonal ábrázolása.
Jelenléti követelmények. A legalább elégséges félévközi
jegy megszerzésének szükséges feltétele az órák legalább 80%-án (10 alkalmon) való részvétel. A jelenlétet
minden alkalommal ellenőrizzük.
Félévközi számonkérések: A második héttől 10 héten át
egy-egy osztályzattal értékelt, az aktuális anyaghoz
kapcsolódó otthoni szerkesztési feladatot kell megoldani, és a
következő heti órán beadni. Pótlásként vagy késedelmesen
beadott rajz esetén az osztályzat legfeljebb közepes lehet. A
hiányzó megoldás eredménye elégtelennek számít. A rajzbeadás
végső határideje a pótlási hét vége.
A félév végi osztályzat kialakítása: Az elégtelentől különböző félévközi jegy elérésének feltétele -- a jelenléti követelmények teljesítésén túl --, hogy az esetleges pótlások után legalább 8 rajz eredménye elérje az elégséges szintet. A félév végi osztályzat ekkor a legjobb 8 szerkesztési feladat osztályzatának átlagaként adódik (5 tizedtől felfelé kerekítve).
Feladatok:
1. Forgáshenger síkmetszete (rajzlapra kinyomtatva keretezés nélkül is megoldható) -- útmutató és elméleti összefoglaló.
2. Forgáskúp síkmetszete (rajzlapra kinyomtatva keretezés nélkül is megoldható) -- útmutató és a forgáskúp síkmetszeteinek osztályozása.
3. Adott egy első képsíkra merőleges tengelyű tóruszfelület, és adott az α második vetítősík, amely a felületet két pontban érinti az ábra szerint (3. feladat). Szerkesszük meg a felület és a sík metszetét. A láthatóság feltüntetésekor a teljes felületet ábrázoljuk a rárajzolt metszetgörbével.
4. Adott egy első képsíkra merőleges tengelyű forgásfelület főmeridiánja, továbbá az α = [f1, f2] sík (7. feladat). Szerkesszük meg a felület és a sík metszetét. A láthatóság feltüntetésekor tegyük föl, hogy a felület α sík fölé eső részét eltávolítottuk.
5. Forgáskúp és gömb áthatása kettős vetületben (rajzlapra kinyomtatva keretezés nélkül is megoldható) -- útmutató és elméleti összefoglaló.
6. Adott egy negyed tórusz és egy gömb (4. feladat). Szerkesszük meg a két test áthatását. A láthatóság feltüntetésekor tegyük föl, hogy mindkét test tömör és a helyén marad.
7. Adott két forgáshenger, amelyeknek tengelyei kitérő helyzetű első főegyenesek (2. feladat). Szerkesszük meg a két felület áthatását. A láthatóság feltüntetésekor tegyük föl, hogy mindkét henger lemezből van és véglapjaikat levettük, továbbá mindkét felületből eltávolítottuk a másik test belsejébe eső darabokat is („csövek kereszteződése”).
8. Adott egy forgáskúp és egy metsző tengelyű forgáshenger az ábra szerint. Szerkesszük meg a két felület kiterített palástját feltéve, hogy mindkét felületből eltávolítjuk a másik test belsejébe eső darabokat.
9.a. Adott egy második képsíkkal párhuzamos szimmetriasíkú ferde körkúp és egy második vetítősík az ábra szrint. Szerkesszük meg a felület és a sík meszetét. Állítsuk elő a palást kiterítését a rárajzolt metszetgörbével.
9.b. Adott egy második képsíkkal párhuzamos szimmetriasíkú ferde körhenger és egy második vetítőhenger az ábra szrint. Szerkesszük meg a felület áthatását. Távolítsuk el a ferdehengernek a vetítőhenger belsejébe és eső és a henger fölötti részét. Állítsuk elő a megmaradó palástrész kiterítését.