Pataricza András (BME MIT)

A matematikai és informatikai modellezés - egy érme két vagy egy oldala?

 

Közhely-szerű, hogy az informatikai rendszerek bonyolultsága robbanásszerűen növekszik. A mind nagyobb alkalmazásokra ugyanakkor mint fontosabb feladatokat bíz a gazdaság és a társadalom, azaz a tervezési és működtetési hibák kockázata rohamosan nő. A klasszikus kézi informatikai tervezésben ugyanakkor nem garantálható a végeredmény hibátlansága. Mindezek az utolsó 10 évben oda vezettek, hogy az informatikában mindinkább dominánssá válik a modell alapú tervezés, sőt a tervező eszközök intelligenciája ma már az egész tervezési és szolgáltatási folyamat kulcskérédésévé vált.

 

Az előadás azt mutatja be, hogy a korszerű informatikai tervezés és üzemeltetés mögött a modellezés lehetőséget ad arra, hogy a matematika nagyon széles spektrumú eredményei közvetlenül hasznosuljanak, sőt a matematikai eredmények integrálása a garantáltan helyes és hatékony informatikai termékek és szolgáltatások kulcskérdése. Ugyanakkor alapvető kritériummá vált az is, hogy a metamatikát elrejtsük a szokásos szemléletes mérnöki módszerek mögé, de anélkül, hogy a megközelítés a szabatosságából veszítene.

 

Az előadás a modell alapú tervezés folyamatából kiragadott példákon keresztül bemutatja a modellező nyelvek szintaktikai és szemantikai tervezése, a tervezési folyamat során alkalmazott modelltranszformációk, valamint az üzemeltetés során felderített és adaptívan használt konfigurációmodellek mögött rejlő matematikai intelligenciát. 

Időpont: nov. 2. kedd 16:15 Helye: BME, K épület alagsor 66.

fõoldal