Tárgykövetelmény 

Analízis fizikusoknak, Analízis mérnököknek

 

 

Kód: BMETE93AF00,  BMETE93BG21    Követelmény: 4/2/0/V/6;

Félév: 2017/2018          Nyelv: magyar  

Előadó: Nagy Katalin 

Gyakorlatvezetők: Szűcs Zsolt , Nagy Katalin  

 

Jelenléti követelmények: A gyakorlatokon a részvétel kötelező, a gyakorlatok összes óraszámának 30%-át meghaladó hiányzás esetén a tantárgy aláírása nem szerezhető meg.  Kivételes esetben egy gyakorlatról való hiányzás a párhuzamosan meghirdetett megfelelő gyakorlaton való igazolt részvétellel pótolható. Az előadások 50%-án a részvétel kötelező. Minden hallgató saját felelőssége, hogy az előadásokon elhangzó infomációkkal tisztában legyen.

 

Félévközi számonkérések:  

I. 0. zh.: 1. hét. 2017. szept. 8., témája: A BSctanulmányok megkezdéséhez szükséges matematikai ismeretek. (Részletes információ található a   http://www.ttk.bme.hu/altalanos/nyilt/NulladikZH/ címen.)

II. Beadandó házi feladatok.  A félév során négy alkalommal adunk ki beadandó házi feladatokat.  A házi feladatok beadásával el kell érni legalább a kötelezően beadandó feladatok beadásával összesen elérhető pontszám 50%-át.  Ha a hallgató a házi feladatot f százalékosra teljesítette, akkor a házi feladatok beadásáért h=(f-70)/5 pontot kap.  

A házi feladatok megoldásán a hallgatók közösen is dolgozhatnak, a megoldásokat megbeszélhetik, az elakadó hallgatóknak a jobbak segíthetnek akár az egyetemen, akár az egyetemen kívül, azonban a megoldást mindenkinek magának kell leírnia. A másik hallgató megoldásának mechanikus másolását szigorúan büntetjük, ami az aláírás megtagadásától a TVSZ-nek megfelelően akár 2 passzív félévre ítélésig terjedhet.     

III: Két 17 pontos zárthelyi dolgozat.  A zh-kon feladatokat kell megoldani.

1. zh: 7. hét; témája: Racionális és valós számok. Halmazok. Valós számsorozatok konvergenciája. Egyváltozós függvények: folytonosság, folytonos függvények tulajdonságai, monotonitás, monoton függvények tulajdonságai, differenciálhatóság, nevezetes határértékek, elemi függvények és inverzeik, középértéktételek.

2. zh: 12. hét; témája: Differenciálható függvények tulajdonságai, függvényvizsgálat. Taylor polinom, határozott és határozatlan integrál, az integrálás technikája, az integrálszámítás alkalmazása, improprius integrál, egyszerű differenciálegyenletek. Végtelen számsorok. Konvergencia kritériumok.

 

Az aláírás megszerzésének feltétele: a jelenléti követelmények és a 0. zh sikeres teljesítése mellett, hogy a hallgató az 1. és a 2. zh-n külön-külön elérjen legalább 5 pontot és a kiadott házi feladatok minimum 50%-os teljesítése.

 

Pótlási és javítási lehetőség:

A 0. zh-ra vonatkozóan a pótlásként megírt pótló zárthelyi dolgozat legalább 40%-os eredményű megírása (részletes információ a http://www.ttk.bme.hu/altalanos/nyilt/NulladikZH/ címen);

A házi feladatokra vonatkozóan: Ha a hallgató nem éri el a kiadott házi feladatokkal megszerezhető pontok 50 %-át, akkor különeljárási díj befizetése ellenében, a hiányzó pontszámmal arányos módon pótolhat a pótlási hét folyamán.

A zárthelyi dolgozatokra vonatkozóan: Az 1. ill. a 2.zh külön-külön pótolható/javítható egy-egy alkalommal.

Azok a hallgatók, akik korábban szereztek aláírást, a BME TVSZ szerint újra megírhatják a zárthelyi dolgozatokat. Ekkor az ott elért eredményt fogjuk figyelembe venni. Az aláírást ilyenkor elveszíteni nem lehet. 

 

A vizsgajegy kialakítása:

A tárgy vizsgajeggyel zárul. Csak aláírást szerzett hallgató jelentkezhet vizsgára. A vizsga egy írásbeli és esetleg szóbeli részből áll. A vizsgajegy kialakítása a félévközi zárthelyi dolgozatokon, a beadandó házi feladatokon és a vizsgán mutatott teljesítmény együttes figyelembevételével történik. A 60 pontos írásbeli vizsga részét képezi egy 10 pontos minimumteszt, amelyen egyszerűbb feladatokat kell megoldani, egy 15 pontos elméleti rész és egy 35 pontos feladatmegoldás. A zh-kon elért összpontszámot z-vel, a házi feladatokra kapott pontot h-val, a vizsgán elért pontszámot v-vel, ebből a minimumteszten szerzett pontokat m-mel, az elméleti részben elért pontokat e-vel jelölve az érdemjegy  

 m < 6,   vagy  e < 6,     vagy               z+h+v < 40      esetén   elégtelen (1),
 6
=< m,  és  6 =< e,       és      40 =< z+h+v < 55      esetén   elégséges (2),

 6  =< m, és  6 =< e,        és      55 =< z+h+v < 70     esetén   közepes (3),

 6  =< m, és  6 =< e,        és      70 =< z+h+v < 85     esetén    jó (4),
 6
  =< m, és  6 =< e,        és       85=< z+h+v             esetén    jeles (5).

Legalább közepes eredmény esetén a hallgató szóbeli vizsgán vehet részt. Ezen megtarthatja, egy jeggyel javíthatja, vagy ronthatja az osztályzatát. Jeles eredményért részt kell venni a szóbeli vizsgán.

Korábbi félévben szerzett aláírás birtokában a  hallgató két lehetőség közül választhat: 

Információáramlás: Az oktatók rendszeresen karbantartott honlapján keresztül.

Konzultációk: Az oktatók fogadó óráin.

 

Budapest, 2017. szeptember 10.                          

                                         

 

                                                      Nagy Katalin, előadó