Az első gyakorlaton megoldottuk az első feladatsor 6,7,9,11,12,13,14,26 részben,16,22 és 20-as feladatát. Kiemelem a 14-es feladathoz kötődő megjegyzést: ha több kockával dobunk, érdemes gondolatban különböző színűnek feltételezni őket. Fontos még, hogy a 20-as feladat kérdéseit valószínűségi változós formalizmussal is felírtuk. Ugyanitt használtuk, hogy két diszjunkt esemény uniójának a valószínűsége megegyezik a két esemény valószínűségének összegével (ez nem diszjunkt eseményeknél nem igaz, felírtam az általános képletet is). Ezt követően három kocka összegének, mint valószínűségi változónak az elméleti eloszlását vizsgáltuk ezen az excel fájlon keresztül (elkezdtem szimulációt is, de azt majd a következő gyakorlat elején átbeszéljük).


A házi feladatok a második gyakorlatra a következők: 4,10,19,21,23-as feladatok, továbbá a fenti excel fájlon látottakhoz hasonlóan három kocka minimumának, mint valószínűségi változónak az elméleti eloszlásának meghatározása. A második gyakorlat elején már lesz kis zh, amiben lehet excel-hez kötődő kérdés is.


Az excel feladat megoldását úgy érdemes elkezdeni, hogy megértitek a gyakorlaton szereplő excel fájl működését. Kicsit trükkösen, relatív hivatkozásokat használva lehet kialakítani az eseményteret. Az X valószínűségi változó elemi eseményeken felvett értékének kiszámolása egyszerű szummázás. Ezt követően a gyakoriság függvénnyel van kiszámolva az egyes értékek gyakorisága (a céltartomány első oszlopába be kell írni a képletet, majd ki kell jelölni a teljes céltartományt, ami eggyel nagyobb a kategóriák számánál, F2-t nyomni, majd ctrl-shift-enter-t egyszerre). Valószínűséget a tanult módon úgy kapunk, ha ezeket a gyakoriságokat leosztjátok az összes elemi eseménnyel. Az így kapott valószínűségek vannak ábrázolva az ábrán, amit egyszerűen úgy kaptok, hogy beszúrtok pont diagrammot (pont csak jelölőkkel változat), jobb klikkel tudtok adatokat hozzáadni. Fontos még, hogy ha elkezdtek írni egy növő sorozatot, akkor elég továbbhúzni, az excel automatikusan kitölti a sorozat elemeit.