Excel segédanyag 1


Excel segédanyag 2


Alul olvashatjátok az első leckét. Az SPSS súgója, a főoldalon belinkelt Brief Guide és az óravázlat sokat segít. Bármi kérdésetek van írjatok emailt (koitomi@math.bme.hu)! A beadási határidő gyakorlat előtti nap 20 óra.

Első házi


Fontos!!! A leckét a samatiok@gmail.com -ra küldjétek (math-os tárhely sajnos véges)!!!



Az óra első felében importáltunk két felvételi eredményeket tartalmazó excel fájlt (lásd fent). Megbeszéltük, hogy két ablakon lehet nézni az adathalmazt. Röviden áttekintettük a Variable view lehetőségeit: változók mérési szintjei (nominális, ordinális, skála), címkézés stb. Data/Merge opcióval egyesítettük a két excel fájlt. Véletlent generáltunk a Transform/Compute Variable segítségével. Eszerint sorba rendeztünk. Majd kereszttáblákat készítettünk az Analyze/Descriptive statistics/Crosstabs segítségével, ahol is a Simpson paradoxonnal találkoztunk. Megtanultuk, hogy az outputablakot külön kell menteni, a File/Export paranccsal a tartalmát szélesebb körben használt formátumba lehet exportálni. További bármely ábrát és grafikont egyenként is kimásolhatunk a szokásos ctrl+c, ctrl+v billentyűkombinációkkal. Láttuk, hogy az output ablak jobb oldalán található kis sávval szabályozhatjuk mi látszódjon. Itt lehet törölni is.
Az óra végefelé kockadobást szimuláltunk egyenletes eloszlás szimulásával és a Transform/Recode into different variable paranccsal. Végül a Graphs/Chart builder paranccsal elkészítettük a szimulált kokcadobások hisztogramját.