Koleszterin


Alul olvashatjátok a leckét. Bármi kérdésetek van írjatok emailt! A beadási határidő következő gyakorlat előtti nap 20 óra.

Házi


Fontos!!! A leckét a samatiok@gmail.com -ra küldjétek (math-os tárhely sajnos véges)!!!



Az óra elején az első háziról beszélgettünk. Hangsúlyoztam, hogy pl az empirikus csúcsosság egy valószínűségi változó, és a standard error a szórására egy becslés. Utóbbi segítség a kiértékelésben. Ezt követően az előző órán elkezdett tüdőkapacitásos adatfile-t vizsgáltuk. Megállapítottuk, hogy a teljes mintán a dohányosok tüdőkapacitása a várttal ellentétben magasabb, mint a nem dohányosoké. Ennek oka az, hogy a tüdőkapacitás korral növekszik, az adatfile pedig sok gyereket tartalmaz, akik nem dohányoznak. Az Aggregate paranccsal létrehoztunk egy file-t, ami a különböző korú gyerekek átlagos tüdőkapacitását tartalmazta (ugyanezt az Explore paranccsal is megnéztükÖ. Így meggyőződtünk korábbi gondolatunk helyességéről. Ezt követően megszűrtük az adatfile-t, csak a 16-19 év közötti fiatalokkal kezdtünk foglalkozni. Technikailag ezt a Recode into different variable és a Select Cases parancsok segítségével oldottuk meg. Ezután megnéztük a leszűkített fájlon a dohányzók és a nem dohányzók tüdőkapacitását. Láttuk, hogy a nem dohányzók tüdőkapacitásának átlaga magasabb a dohányzókénál. Feltettük azt a kérdést, hogy a különbség szignifikáns-e. Ezt követően elmondtam nektek az egymintás, független kétmintás és összetartozó kétmintás t-próbákat. Majd az Analyze/Compare means fülön belül Independent sample t test paranccsal megnéztük, hogy a dohányosok és nem dohányosok tüdőkapacitásának átlaga azonosnak tekinthető-e. Mondtam, hogy a tesztet úgy kell kiértékelni, hogy először meg kell nézni az F próbát, aminek az a nullhipotézise, hogy a két csoport átlaga azonos, ha a nullhipotézis elfogadható, akkor az első sort kell továbbnézni, ha nem akkor a második sor a releváns (Welch által módosított t-próba). Elfogadtuk a t-próba nullhipotézisét, a két csoport várható értéke azonosnak tekinthető. Megjegyeztük, hogy emögött a korábban is felfedezett hatás állhat (korral növekszik a tüdőkapacitás). Megjegyeztem azt is, hogy ez az F-próbával kombinált t-próba kiértékelés kritizálható matematikailag.
Ezt követően a fent belinkelt koleszterin szintes adatfile-al foglalkoztunk. Két letölthető verzió is van, az elsőt töltöttük le, és a második formátumára alakítottuk (így a kontroll csoport eredményeit is meg tudtuk tartani). Az átalakítást a command syntacs-ban használható "If valtozo1=valami ujvaltozo=valamimas." parancs használatával és aggregálással oldottuk meg. Végezetül összetartozó t-próbával megállapítottuk, hogy a szívrohamot szenvedők koleszterinszintje szignifikánsan csökkent a 2. és a 4. nap között (kontroll csoportot itt nem vettük figyelembe, Select cases-el szűrtünk).