Dohányzás


Alul olvashatjátok a leckét. Bármi kérdésetek van írjatok emailt! A beadási határidő következő gyakorlat előtti nap 20 óra.

Házi


Fontos!!! A leckét a samatiok@gmail.com -ra küldjétek (math-os tárhely sajnos véges)!!!



Az óra elején elmagyaráztam, hogy hogyan kell hipotézisvizsgálatot kiértékelni PSPP-ben. A PSPP azt csinálja, hogy egy konkrét statisztikára megkeresi azt az elsőfajú hibát, amelyen épp határon van a nullhipotézis elfogadása és elutasítása, ezt én p értéknek nevezem, a PSPP sig. jelzés alá írja ki. Így ha 5%-os elsőfajú hibával dolgozunk (95%-os szignifikanciával), akkor ha a PSPP 0,05 alatti p-értéket ír ki, akkor elutasítjuk a nullhipotézist, ha nagyobbat akkor elfogadjuk. A fentiek alapján (és az órai bővebb magyarázat alapján) így ha egy statisztikai tesztről megmondom, hogy milyen feltételek mellett lehet használni, mi a nullhipotézis és mi az ellenhipotézis, akkor az elég információ ahhoz, hogy az PSPP-ben ezt a tesztet lefuttassátok és kiértékeljétek. Ezt követően az előző órai kockadobás szimulációt újra elvégeztük, a chi-négyzet teszttel pedig igazoltuk, hogy a gyakoriság táblázatban látott kis egyenletlenséget okozhatja a véletlen, vagyis nincs okunk abban kételkedni, hogy jó a szimulátorunk. Egyikőtöknél előfordult, hogy el kellett utasítani a nullhipotézist. Mindez nem meglepő, a statisztikai döntések valószínűségi döntések: igenis előfordulhat az, hogy igaz a nullhipotézis mégis elutasítjuk (lásd elsőfajú hiba).
Később rátértünk a fent belinkelt adatfájlra. Lényegében csv formátumban vannak az adatok, amit be tud olvasni a PSPP (csak tabulátor van az elválasztó vessző helyett). Megismerkedtünk az adatokkal a Variable view-ben. Volt szó hiányzó adatokról, illetve mérési szintekről. Végül az Analyze/Descriptive statistics lehetőségeit próbálgattuk: Explore-t és Descriptive parancsokat. Különböző ábrákról és statisztikákról beszélgettünk. Említettem például, hogy a medián az elírásokkal szemben robosztusabb. Végezetül felírtam a táblára az illeszkedésvizsgálatra használt Kolmogorov-Szmirnov próbát, illetve az egymintás t-próbát.