Matematika A1a Analízis

2014/2015. I. félév


1. előadás (szeptember 10.) Logikai műveletek, logikai azonosságok, igazságtábla. Bizonyítási módszerek. Halmazok, halmazműveletek és a Boole-algebra. De Morgan-azonosságok. Kapcsolat a halmazműveletek és a logikai műveletek között. Venn-diagram.

2. előadás (szeptember 11.) Kvantorok, kvantoros állítások tagadása. Halmazok Descartes-szorzata és hatványhalmaza. Függvények (injektív, szürjektív, bijektív). Halmazok számossága. Z és Q megszámlálható, R nem. A teljes indukció változatai (a prímfelbontás és a számtani és mértani közép közti egyenlőtlenség bizonyítása).

3. előadás (szeptember 18.) Vektorok geometriai és algebrai megfogalmazásban. Vektorműveletek, abszolút érték, a vektortér axiómái. Rn mint vektortér. Lineáris kombináció, R3 kollineáris és komplanáris vektorai. Lineáris függetlenség, illetve összefüggőség. Egy, kettő, illetve három lineárisan független vektor lineáris kombinációinak halmaza. Vektorok felírása az i, j, k vektorokkal. Skalárszorzat, ennek műveleti tulajdonságai, koordinátákkal való kiszámolása, és alkalmazásai.

4. előadás (szeptember 24.) Sík normálvektora. Vektoriális és vegyesszorzat definíciója, tulajdonságai és alkalmazásai. Műveleti tulajdonságok, koordinátákkal való kiszámolás.

5. előadás (szeptember 25.) Síkok és egyenesek vektoros egyenletei. Síkok és egyenesek koordinátákkal felírt (paraméteres és paramétermentes) egyenletei, illetve egyenletrendszerei. Síkok, egyenesek, pontok kölcsönös helyzete, távolsága, alakzatok egymással bezárt szöge.

6. előadás (október 1.) Testek, rendezett halmaz, rendezett test. Felső és alsó korlát, szuprémum, infimum, maximum, minimum. A komplex számok konstrukciója, a testaxiómák ellenőrzése. A komplex számok nem rendezhetők úgy, hogy rendezett testet kapjunk.

7. előadás (október 2.) A komplex számok geometriája, a műveletek geometriai szemléltetése. Trigonometrikus alak, szorzás, osztás, konjugálás, hatványozás, gyökvonás trigonometrikus alakban. Egy geometriai alkalmazás (Mackó sajtos feladat).

8. előadás (október 8.) Gyakorlás a zh-ra (testekkel, rendezéssel, komplex egyenletekkel kapcsolatos feladatok). Négyzetgyökvonás algebrai alakban. Valós számsorozat definíciója, megadásának módjai, tulajdonságai. A határérték definíciója és a definíció ekvivalens átfogalmazása.