Keviczky László MTA SZTAKI

Modellalkotás irányítási célokra

A modellalkotás legegyszerubb feladatát, a statikus regressziós görbeillesztést ma már szinte valamennyiünk asztali számítógépén megtalalhatjuk az MS Excell programban, vagy a legtöbb grafikus adatfeldolgozó csomagban. Nem véleletlen, hogy a dinamikus rendszerekre vonatkozó hasonló feladatok elvégzése még nem terjedt el a mindennapi életben hasonló módon. Dinamikus folyamatokra vonatkozó modellek optimalitása ugyanis a modellezendô rendszer paramétereitôl is függ, tehát attól az ismeretlen folyamattól, amit modellezni akarunk. Ezt a 22-es csapdáját nem is olyan könnyu egyszeru eszközökkel megoldani. Ha a dinamikus folyamat modelljét a folyamatra vonatkozó visszacsatolást alkalmazó zárt köru irányításban szeretnénk felhasználni, akkor az alkalmazandó modell jóságát nemcsak a folyamat paraméterei, hanem ezen túl még az elérendô irányítási cél is befolyásolja. Az összességében meglehetôsen bonyolult feladatot rendszerint csak a modellezési és tervezési feladatok alkalmas iteratív eljárásaival tudjuk megoldani, amely nélkül korszeru irányítási rendszer realizálása ma már elképzelhetetlen.

A szemináriumon összefoglaljuk a felmerülô mérnöki, gyakorlati feladatokat és bemutatjuk az általuk igényelt matematikai eszköztárat illetve elméleti hátteret. Felhasználjuk azokat a távolság fogalmakat illetve normákat, amelyek segítségével a fenti összetett feladatok megoldhatósága, a megoldás stabilitása illetve érzékenysége (robusztussága) kézben tartható.

Bemutatunk olyan problémákat, ahol a mérnöki oldal segítséget vár a matematikától és olyan empírikus eredményeket, amelyek sikere talán a matematikai oldalnak adhat további inspirációt.

Időpont: dec. 2. kedd 16:15 Helye: BME-ELTE, I. épület E. szárny, 213.

fõoldal