Elméleti(bb) jellegű kérdések és feladatok

Minden vizsgán fog szerepelni olyan feladat, ami a zárthelyik feladataival szemben nem igazán a gyakorlatok, hanem kifejezetten az előadásokon elhangzott elméletre kérdez rá. Kisebb-nagyobb változtatásoktól eltekintve az ilyen kérdések alapvetően az alábbi listából lesznek kiválasztva.


  1. Mit mond ki pontosan az algebra komplex számokkal kapcsolatos alaptétele? Van -e olyan $z$ komplex szám, ami kielégíti a $z^5+z+3=0$ egyenletet? És olyan, amelyik kielégíti a ${(z↖ {-}z)}^5+{(z↖ {-}z)}+3 = 0$ egyenletet?

  2. Mondjuk ki és bizonyítsuk a sorozatok határértékének egyértelműségéről tanult állítást!

  3. Legyen $b,c$ két sorozat és tekintsük az alábbi két kijelentést:
    Következik -e az első a másodikból? És fordítva? Ha valamelyik következtetés helyes, bizonyítsuk; ha hamis, adjunk ellenpéldát.

  4. Definiáljuk általában egy $H⊂ \ℝ$ halmaz infimumát és szupremumát. Legyen most $H ⊂ (0,1)$ és tekintsük az alábbi állításokat:
    Keressük meg a fentiek közül a hamisakat és adjunk rájuk ellenpéldát! (Az igazakról most elég bizonyítás nélkül kijelenteni, hogy igazak.)

  5. Definiáljuk a torlódási pont fogalmát és (bizonyítás nélkül) mondjuk ki a torlódási pontok és részsorozatok kapcsolatáról tanult tételt!

  6. Mi a függvényhatárértékkel kapcsolatban tanult "átviteli elv"? (Tételkimondás bizonyítás nélkül.) Az átviteli elv segítségével bizonyítsuk, hogy $∄ \lim↙{x→ 0}\cos({1}/{x})$.

  7. Legyen $f:\ℝ → \ℝ $. Matematikai jelekkel írjuk föl annak a kijelentésnek a pontos értelmét / definícióját, hogy $\lim↙{x→ 3}(f(x)) = +∞$.

  8. Nem igazán látszik, hogyan lehetne az $x e^x = 1/{x+1}$ egyenletet egzakt módon megoldani. Ennek ellenére azt mégis könnyen beláthatjuk, hogy a $(0,1)$ intervallumban egyenletünknek van megoldása. A tanult tételekre való hivatkozásokkal, adjunk erre precíz indoklást!

  9. Az $f$ folytonos függvény értelmezési tartománya $[0,1]$ és $[2,3]$ zárt intervallumok uniója. Az alábbiak közül mely halmazok biztosan nem lehetnek az $f$ értékkészlete? Válaszunkat precíz érveléssel, illetve a tanult tételekre való hivatkozásokkal indokoljuk!

  10. A határérték fogalmának segítségével definiáljuk egy $f$ függvény $x$ pontban vett deriváltját. Következik -e a deriválhatóság a folytonosságból? És fordítva? Ha valamelyik következtetés helyes, bizonyítsuk; ha hamis, adjunk ellenpéldát!

  11. Igaz-e, hogy egy deriválható függvény deriváltja automatikusan folytonos? Válaszunk indoklásához számoljuk ki az $f(0) = 0$, $x≠ 0:$ $f(x)=x^2 \sin({1}/{x})$ képlettel definiált $f$ függvény deriváltját!

  12. Bizonyítsuk a szorzat-függvényre vonatkozó deriválási szabályt!

  13. Tegyük föl, hogy $f$ deriválható az $I$ intervallumon, és tekintsük az alábbi kijelentéseket: Mi a kapcsolat az első kettő, illetve második kettő kijelentés között? (Tételkimondás bizonyítás nélkül + ellenpélda.)

  14. Definiáljuk a lokális szélsőérték-hely fogalmát. Legyen most $f:\ℝ → \ℝ $ egy deriválható függvény. Melyikből következik melyik: i) $f'(x)=0$, ii) $f$ -nek $x$ -nél lokális szélsőérték-helye van. (Tételkimondás illetve ellenpélda.)

  15. Definiáljuk egy függvény konvexitásának fogalmát és mondjuk ki a konvexitás és a második derivált kapcsolatáról tanult tételt!

  16. A következő számolások esetleg nem mind jók. Találjuk meg a hibásakat, magyarázzuk el, mi velük a baj és azt is mondjuk meg: mi lenne ezekben az esetekben a helyes eredmény!

  17. Milyen olyan feltételt tanultunk, ami biztosíthatja egy Riemann-integrál létezését? Magyarázzuk el, hogy a Dirichlet-függvény (melynek értéke $1$ minden racionális, és $0$ minden irracionális pontban) miért nem Riemann-integrálható a $[0,1]$ intervallumon!

  18. Bár az általunk tanult "elemi" függvények segítségével nem tudjuk zárt alakban megadni az $∫ e^{x^2} \dx$ határozatlan integrál eredményét, miért lehetünk benne mégis biztosak, hogy egyátalán létezik olyan $F$ melyre $F'(x) = e^{x^2}$ minden valós $x$ helyen? Indoklásunkban hivatkozzunk a tanult tételekre!

  19. Az integrálfüggvényről tanultak alapján határozzuk meg a $∫_1^{1/x} e^{t^2} \dt$ kifejezés $x$-szerinti deriváltját!

  20. Bár egzakt módon nehéz lenne kiszámolni az $∫_{-5}^{7} 1/{√^3{e^{-3x}+1}} \dx$ integrál értékét, a határozott integrálról tanult összefüggések és becslések segítségével mutassuk meg, hogy értéke $0$ és $(e^0-e^{-5}) + 7 = 8-e^{-5}$ között van.

  21. Legyen $f$ egy folytonos függvény a pozitív számokon. Adjuk meg az $∫_{√2}^{∞}f(x)\dx$ improprius integrál pontos értelmét, és számítsuk is ki ennek értékét az $f(x) = {\d}/{\dx}(x \sin({1}/{x}))$ esetben!