A szerepjáték az egyik legszórakoztatóbb játékforma,amit valaha kitaláltak. A szerepjáték-õrület Amerikából indult ki, ahol a játék kezdetben egyetemisták hobbija volt. A hetvenes évek elején jelentek meg elõször nyomtatásban egységes szabálygyûjtemények; azóta a szerepjáték az egész világon elterjedt.
A játékban általában 2-7 játékos és egy játékvezetõ vesz részt (ez utóbbi neve mesélõ vagy Játékmester). A játék a mesélõ és a játékosok közötti "párbeszédbõl" áll. Minden játékosnak van egy karaktere, ami (aki) tulajdonképpen egy képzelt világ képzelt lakója: lehet harcos, varázsló, tolvaj, de sok minden más is, a játék típusától függõen. A mesélõ feladata, hogy elhelyezze a játékosok karaktereit egy - általában - kitalált világban: például elmondja nekik, hogy karaktereik Brí városának kocsmájában ülnek. Ezután a játékosok akaratuk szerint irányíthatják a karaktereket a mesélõvel való kommunikáció során. Mondhatják például, hogy "megkérdezem a kocsmárostól, ki az a félszemû a szomszéd asztalnál", vagy "mikor a csuklyás fickó kimegy, utánalopakodom", vagy "szóba elegyedem a helybeliekkel, hogy mik a legfrissebb hírek"; a mesélõ pedig ennek megfelelõen válaszol: elmondja, mit felel a kocsmáros; mit lát a karakter, mialatt követi az idegent; milyen híreket hall a kíváncsiskodó karakter a helybeliektõl stb.
A játék célja mindig valamiféle feladat végrehajtása a karakterek irányításával, például megölni egy veszélyes szörnyeteget, kijutni egy labirintusból, megszerezni egy varázslatos tárgyat vagy növényt - a lehetõségek végtelenek. A játéknak ez a története a mese, ami nagyon hasonlít egy kalandregény vagy film történetéhez.
A szerepjátékok szabályrendszereinek lényege mindig a valóság elemeinek (a harc, a mágia, a karakterek képességeinek) minél pontosabb szimulálása, általában kockadobások felhasználásával.
--- A Holdtölte (volt Bíborhold) magazin alapján
Ez a bevezetõ elég régen íródott. Akkoriban még a fantasy világokban játszódó szerepjátékok domináltak. Ma már millió egyéb világhoz vannak játékleírások. (például sci-fi világokhoz, vagy a mai kor bünügyi történeteihez) Ezenkívül egyre többen játszanak szerepjátékszerû kártyajátékokat és stratégiai játékokat is.
A számítógépes játékok közt is rengeteg úgynevezett szerepjáték van, de ezekbõl sajnos hiányzik annak a varázsa, hogy egy társaság együtt játsza, és közben beszélgetnek is, vicceket mesélnek, mint minden más társaságban, hiszen végülis egy társasjáték arról szól, hogy az emberek jól érezzek magukat, jól szórakozzanak.