Wettl Ferenc
honlapja




WF

Matematika A1b (BMETE91AM08 K0) - 2010

Vizsgatematika

A vizsgára való felkészülést segíti e részletes vizsgatematika.

Intézeti konzultáció

Az elmúlt évekhez hasonlóan a BME Matematika Intézete ismét megszervezi a konzultációkat az alapképzésben résztvevõ mérnökhallgatóknak matematikából. A konzultáción matematikushallgatók és doktoranduszok várják azokat, akiknek kérdésük van a Matematika A1, A1b, A2, A3, A4 tárgyak anyagával kapcsolatban. A konzultációk szeptember 27-tõl heti két alkalommal, hétfõnként és csütörtökönként 16.00-19.00-ig lesznek megtartva. Hétfõn a V1 ép. 405-ben, csütörtökön a K338-ban.

Elõadások és segédanyagok

Bevezetés, a matematika nyelve
Az elõadáson kivetített anyag, néhány bevezetõ feladat, a régi példatár bevezetõ feladatai, és megoldásai,
régi feladatsor, és egy újabb (2), a régi példatár logikai feladatai, és megoldásai
A számfogalom fejlõdése, komplex számok
Az elõadáson kivetített anyag, egy régi feladatsor és egy újabb (3), a régi példatár komplex számokkal kapcsolatos feladatai és megoldásai
Vektorok, a 2- és 3-dimenziós térben
egy régi feladatsor, a régi példatár vektorgeometriai fejezetének feladatai és megoldásai sajnos egyelõre ábrák nélkül.
Egyenesek, síkok
Az elõadáson kivetített anyag, régi feladatsor, a régi példatár vektorgeometriai fejezetének feladatai és megoldásai sajnos egyelõre ábrák nélkül.
Függvények határértéke
kivetített anyag

A 2006-os elõadás honlapja (nem minden lesz pont ugyanúgy).

Követelmények

Jelenléti követelmények:

A gyakorlatokon a részvétel kötelezõ, TVSz 14 § (3) bekezdés értelmében a gyakorlatok óraszámának 30%-át meghaladó hiányzás esetén a tantárgy kreditje nem szerezhetõ meg. Kivételes esetben egy gyakorlatról való hiányzás a párhuzamosan meghirdetett megfelelõ gyakorlaton való igazolt részvétellel pótolható. A jelenlétet minden alkalommal ellenõrizzük.

Félévközi számonkérések (zárthelyi dolgozatok):

  • 0. zh. 2.hét, 2010-09-13, téma: A BSc tanulmányok megkezdéséhez szükséges középiskolai matematikai ismeretek. (Részletes ismertetõ itt.)
  • 1. zh. 6. hét, 2010-10-12, téma: Logika, teljes indukció, komplex számok, vektoralgebra, egyenes és sík egyenletei, egyváltozós függvények alapvetõ tulajdonságai, függvény határértéke, folytonossága.
  • 2. zh. 11. hét, 2010-11-16, téma: Differenciálszámítás és alkalmazásai, L'Hospital szabály, függvényvizsgálat, szélsõérték-feladatok, határozott és határozatlan integrál és tulajdonságai, primitív függvény keresése, Newton--Leibniz-formula.

Az aláírás megszerzésének feltétele:

a jelenléti követelmény teljesítésén túl, hogy a hallgató a 0. zárthelyi dolgozat esetében megszerezze az elérhetõ pontok minimum 50%-át, a további zárthelyik mindegyikén egyenként megszerezze az ott elérhetõ pontok legalább 30%-át (megjegyezzük, az elégséges szint 40%, ezért a csak 30%-ot teljesítõknek a vizsgán 50%-ot kell).

Pótlási és javítási lehetõség:

  • a 0. zárthelyi dolgozat esetében vagy a ,,Bevezetõ matematika'' szabadon választható tantárgy eredményes elvégzése vagy a pótlásként megírt pótló zárthelyi dolgozat legalább 50%-os eredményû megírása;
  • a három dolgozatból legfeljebb 2 pótolható, ill. javítható a szorgalmi idõszak 13. hetében. Ekkor a javító zárthelyi eredménye lép a korábbi zárthelyi eredménye helyébe. Ha mindhárom dolgozat eredménytelen, akkor a hallgató nem kaphat aláírást. Ha a 13. héten nem sikerült (vagy nem történt meg) a pótlás, a pótlási idõszakban lehetõséget biztosítunk egy eredménytelen zárthelyi dolgozat újbóli pótlására, különeljárási díj megfizetése mellett.
  • Azok a hallgatók, akik korábban szereztek aláírást, a TVSz 15§ (12) bekezdése szerint újra megírhatják a zárthelyi dolgozatokat. Ekkor az ott elért eredményt fogjuk figyelembe venni. Az aláírást ilyenkor elveszíteni nem lehet. (A részletes szabályozást a TVSz 14§ (4) és 15§ (12) bekezdése tartalmazza.)

A vizsgajegy kialakítása:

A tárgy vizsgajeggyel zárul. Vizsgát csak aláírást szerzett hallgató tehet. A vizsga egy írásbeli és esetleg szóbeli részbõl áll. A vizsgajegy kialakítása a TVSZ 15§ (10) bekezdésével összhangban a félévközi zárthelyi dolgozatokon és a vizsgán mutatott teljesítmény együttes figyelembevételével történik: az 1. és 2. zárthelyi dolgozatokon elért százalékos teljesítményt 0,4 szorzóval, a vizsga dolgozaton elért százalékos teljesítményt 0,6 szorzóval vesszük figyelembe. (A 0. zárthelyi eredménye a vizsgajegybe nem számít bele.) Az így számított súlyozott p eredmény alapján az érdemjegy
  p < 40 esetén elégtelen (1),
  p < 55 esetén elégséges (2),
  p < 70 esetén közepes (3),
  p < 85 esetén jó (4),
  egyébként jeles (5).

Legalább közepes eredmény esetén a hallgató szóbeli vizsgán vehet részt. Ezen megtarthatja, egy jeggyel javíthatja, vagy ronthatja az osztályzatát.

Konzultációk:

az oktatóval való megegyezés szerint (hamarosan várható intézeti szintû konzultáció).

Ajánlott jegyzet:

G. B. Thomas: Thomas-féle Kalkulus I, II, Typotex, Budapest, 2006-2007.




Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!