Tárgykövetelmény

Képzésért  felelős Kar: TTK,

Fizika BSc, 1. évfolyam

Analízis fizikusoknak

 

 

Kód: BMETE93AF00;  T0, T01, T02 kurzusok; Követelmény: 4/2/0/V/6;

Félév: 2016/2017          Nyelv: magyar  

Előadó: Nagy Katalin (T0 kurzus)

Gyakorlatvezetők: Szűcs Zsolt (T01 kurzus), Nagy Katalin  (T02 kurzus)

 

Jelenléti követelmények: A gyakorlatokon a részvétel kötelező, a gyakorlatok összes óraszámának 30%-át meghaladó hiányzás esetén a tantárgy aláírása nem szerezhető meg.  Kivételes esetben egy gyakorlatról való hiányzás a párhuzamosan meghirdetett megfelelő gyakorlaton való igazolt részvétellel pótolható.

Az előadásokhoz kapcsolódóan nincs jelenléti követelmény előírva, de az azokon való részvételt határozottan ajánljuk. Minden hallgató saját felelőssége, hogy az előadásokon elhangzó infomációkkal tisztában legyen.

 

Félévközi számonkérések:  

I. 0. zh.: 1. hét. 2016. szept. 9., témája: A BSctanulmányok megkezdéséhez szükséges matematikai ismeretek. (Részletes információ található a   http://www.ttk.bme.hu/altalanos/nyilt/NulladikZH/ címen.)

II. Beadandó házi feladatok.       

III: Két 20 pontos zárthelyi dolgozat.

1. zh: 6. hét; témája: Racionális és valós számok. Halmazok. Valós számsorozatok konvergenciája. Egyváltozós függvények: folytonosság, folytonos függvények tulajdonságai, monotonitás, monoton függvények tulajdonságai, differenciálhatóság, nevezetes határértékek, elemi függvények és inverzeik, középértéktételek.

2. zh: 12. hét; témája: Differenciálható függvények tulajdonságai, függvényvizsgálat. Taylor polinom, határozott és határozatlan integrál, az integrálás technikája, az integrálszámítás alkalmazása, improprius integrál, egyszerű differenciálegyenletek. Végtelen számsorok. Konvergencia kritériumok.

 

Az aláírás megszerzésének feltétele: a jelenléti követelmények és a 0. zh sikeres teljesítése mellett, hogy a hallgató az 1. és a 2. zh-n külön-külön elérjen legalább 6 pontot és a kiadott házi feladatok minimum 50%-os teljesítése.

 

Pótlási és javítási lehetőség:

A 0. zh-ra vonatkozóan a pótlásként megírt pótló zárthelyi dolgozat legalább 40%-os eredményű megírása (részletes információ a http://www.ttk.bme.hu/altalanos/nyilt/NulladikZH/ címen);

A házi feladatokra vonatkozóan: Ha a hallgató nem éri el a kiadott házi feladatokkal megszerezhető pontok 50 %-át, akkor különeljárási díj befizetése ellenében, a hiányzó pontszámmal arányos módon pótolhat a pótlási hét folyamán.

A zárthelyi dolgozatokra vonatkozóan: Az 1. ill. a 2.zh külön-külön pótolható/javítható egy-egy alkalommal.

Azok a hallgatók, akik korábban szereztek aláírást, a BME TVSZ szerint újra megírhatják a zárthelyi dolgozatokat. Ekkor az ott elért eredményt fogjuk figyelembe venni. Az aláírást ilyenkor elveszíteni nem lehet. 

 

A vizsgajegy kialakítása:

A tárgy vizsgajeggyel zárul. Csak aláírást szerzett hallgató jelentkezhet vizsgára. A vizsga egy írásbeli és esetleg szóbeli részből áll. A vizsgajegy kialakítása a félévközi zárthelyi dolgozatokon és a vizsgán mutatott teljesítmény együttes figyelembevételével történik. A 60 pontos írásbeli vizsga részét képezi egy 10 pontos minimumteszt. A zh-kon elért összpontszámot z-vel, a vizsgán elért pontszámot v-vel, ebből a minimumteszten szerzett pontokat m-mel jelölve az érdemjegy  

 =< m < 6,   vagy   =< z+v < 40       esetén   elégtelen (1),
 6
=< m,          és      40 =< z+v < 55      esetén   elégséges (2),

 6  =< m,         és      55 =< z+v < 70     esetén   közepes (3),

 6  =< m,         és      70 =< z+v < 85      esetén    jó (4),
 6
  =< m,         és       85=< z+v             esetén    jeles (5).

Legalább közepes eredmény esetén a hallgató szóbeli vizsgán vehet részt. Ezen megtarthatja, egy jeggyel javíthatja, vagy ronthatja az osztályzatát. Jeles eredményért részt kell venni a szóbeli vizsgán.

Korábbi félévben szerzett aláírás birtokában a  hallgató két lehetőség közül választhat: 

Információáramlás: Az oktatók rendszeresen karbantartott honlapján keresztül.

Konzultációk: Az oktatók fogadó óráin.

 

Budapest, 2016. szeptember 5.                          

                                         

 

                                                      Nagy Katalin, előadó