A gyakorlaton bemutattam az ezen az excel-file-on található szimulációt. Itt kiszámoltuk 3 kocka maximumának elméleti eloszlását illetve a kapott elméleti valószínűségeket kísérlettel közelítettük. Használtuk a gyakoriság() vektor értékű függvényt. A céltartomány első cellájába kell beírni, majd a céltartománynál egy cellával nagyobb tartományt ki kell jelölni, végül egy F2 után ctrl-shift-entert kell nyomni.

Nagyon sajnálom, hogy nem maradt időnk a 19-es feladatra. Azt kérem, hogy akár már a holnapi előadásra próbáljátok meg átgondolni. Érdemes X-el jelölni azt, hogy egy kiszemelt futóban hány kullancs van. Mivel sok kullancs van az erdőben és mindegyik kis valószínűséggel köt ki a kiszemelt futóban ezért X közelíthető Poisson eloszlással. Ha N-el jelöljük a futók számát, akkor a 300/N közelíti a P(X=1) valószínűséget, míg a 75/N közelíti a P(X=2)-t. Felírva a Poisson eloszlás szerinti képletét az utóbbi valószínűségeknek kapunk egy két ismeretlenes két egyenletes egyenletrendszert. Ezt megoldva adódik a becslésünk N-re.
A házi feladatok az ötödik gyakorlatra (érdemes őket átgondolni) a IV. feladatsor következő feladatai: 2e, 6g, 7, 8, 10, 12. Adok segítséget. A 6g nem más, mint a születésnap paradoxon. A 7-esben a P(k húzás kell az egyezésig)=P(az első k-1 húzás különböző és a k. húzás megegyezik valamelyik korábbival). A 10-esben előkerülhet a Poisson eloszlás. A 12-esben pedig a geometriai és negatív binomiális eloszlások pesszimista változatai szerepelnek, vagyis a bukásokat számoljuk. Mindent tudtok a feladat megoldásához.