Jövő héten zh-t írtok. Felhívom a figyelmeteket az itt található gyakorlatokhoz kötődő fogalmak összefoglalóira. Ezek egy része csak az előadáson szerepelt.

A fenti fogalomtárban szerepel, hogy a várható érték és szórásnégyzet fizikai analógja a súlypont és a tehetetlenségi nyomaték. Továbbá lehet beszélni adatrendszer átlagáról és szórásnégyzetéről illetve egyéb kötődő mennyiségekről is. Mindez összekapcsolható a gyakorlaton szerepeltekkel. Ezt a kapcsolatot az átlaggal szemléltetem, de könnyen általánosítható egyéb dolgokra is. Beszéltünk róla, hogy ha egy valószínűségi változóhoz kötődően sok független kísérletet végzünk, akkor a kísérletek átlaga közel lesz az elméleti várható értékhez. Ezt lehet kiegészíteni annyival, hogy a sok kísérlet eredményét felfoghatjuk egy (véletlentől függő) adatrendszernek, és az adatrendszer átlaga van közel az elméleti várható értékhez. Úgy gondoltam, hogy jobb ha az előző gyakorlaton csak a legfontosabb dologra koncentrálunk. A következő gyakorlatot az itt leírtak átbeszélésvel fogjuk kezdeni.

A házi feladatok a hatodik gyakorlatra (érdemes őket átgondolni) az V. feladatsor következő feladatai: 1, 5, 9, 23, 26, 27. Az első két feladat az előző bekezdéshez leírtakhoz kötődik. A fogalomtár alapján meg kell tudnutok oldani őket.

Általánosítom a korábban leírtakat. A gyakorlat elején az itt feladat házik közül fogunk néhányat átbeszélni.