BME matekverseny 2021

beadási határidő: május 3, este 8 óra
beadható feladatok maximális száma: 5

1. feladat

Bizonyítsuk be, hogy mN,m>1 esetén (3+1)2m fölső egészrésze osztható 2m+1-el! (8 pont)

2. feladat

Legyenek x1,x2,,xn olyan pozitív számok, melyekre x1+x2++xnx12+x22++xn2. Mutassuk meg, hogy x1x1x2x2xnxn1 és állapítsuk meg az egyenlőség pontos feltételét! (9 pont)

3. feladat

Egy körtúra állomáspontjain előre felhalmozott üzemanyag-készletek várnak. Bizonyítsuk be, hogy ha az összesen kikészített üzemanyaggal járművünk legalább kétszer meg tudná tenni a körtúrát, akkor van olyan állomás, ahonnan - üres tankkal kezdve, csak az állomások üzemanyag-készleteit használva - akár az egyik, akár a másik irányba elindulva a teljes körtúrát meg tudnánk tenni! (Az állomásokon lévő üzemanyag-mennyiségek valamint az állomások közti távok nem feltétlen azonosak. A járművünk tankjába akár a teljes körtúra megtételéhez szükséges üzemanyagmennyiség belefér.) (11 pont)

4. feladat

Egy 3-dimenziós egységgömb felszínén van 2021 pontunk. A pontok által meghatározott (20212) szakasz között akadhatnak rövidebbek és hosszabbak is. (A szakaszok alatt nem gömbi ív-darabokat, hanem tényleges szakaszokat, tehát a gömb belsejében is futó egyenes-darabokat értjük.) Adjunk fölső korlátot a 83 -nál hosszabb szakaszok számára! (Az optimális korlát megtalálásáért - ha az optimalitás is bizonyított - 12 pont jár. Szuboptimális korlát megadása vagy optimális korlát megadása az optimalitás bizonyítása nélkül kevesebb pontot ér.)

5. feladat

Egy természetes szám színes, ha (10-es számrendszerben felírt) számjegyei közt mind a 10 lehetséges érték előfordul. Mutassuk meg, hogy megadható olyan n természetes szám, melyre az n,2n,3n,,2021n számok mindegyike színes! Esetleg olyan n is adható, melynek minden (pozitív egész) többszöröse színes? (8+4 pont)

6. feladat

Legyen X,Y,Z három olyan méretű mátrix, melyre az XYZ mátrix-szorzat értelmezett. Mutassuk meg, hogy egy M mátrix rangját r(M) -mel jelölve teljesül az r(XY)+r(YZ)r(XYZ)+r(Y) egyenlőtlenség! (11 pont)

7. feladat

Legyen α>0 rögzített paraméter. Bizonyítsuk be, hogy az f(x)=exxα képlettel definiált f függvény tetszőleges páratlanadik deriváltja monoton növő a (0,) félegyenesen! (12 pont)

8. feladat

Egy n oldalú dobókocka lapjai 1-től n-ig vannak számozva. (A dobókocka súlyeloszlása olyan, hogy mindegyik oldalnak azonos esélye van legfelülre kerülnie.) A dobókockával egymás után n+1-szer dobunk és a kapott értékeket sorra fölírjuk egy lapra. Legyen pn annak valószínűsége, hogy az így kialakult n+1 hosszú listából kiválasztható n tag úgy, hogy azok összege osztható n-nel. Határozzuk meg a p1,p2,p3, sorozat határértékét (ha egyátalán van neki)! (10 pont)

9. feladat

Legyen n>1 egy egész szám és H pedig azon (a,b) rendezett pozitív számpárok halmaza, melyekre a,bn, gcd(a,b)=1 és a+b>n. Bizonyítsuk be, hogy teljesül a (a,b)H1ab=1 egyenlőség! (11 pont)