Megoldottuk a II./19,18 illetve a III/3, 1, 4, 7, 8, 20c feladatokat. Ezenkívül levezettük az optimista negatív binomiális eloszlás képletet. Ide kattintva eléritek a gyakorlaton mutatott nevezetes eloszlásokat szemléltető excel file-t.
A házi feladatok a negyedik gyakorlatra a II. feladatsor 22-es feladata, továbbá a III. feladatsor 5, 10, 13, 19, 21 - es feladatai. Ezenkívül házi a következő bekezdésben leírt excel házi.
Excel hazi: Tegyük fel, hogy van egy urnánk, amiben 10 darab piros golyó és 20 darab kék golyó van. Az urnából 8 golyót fogunk kivenni. Először vegyük ki őket visszatevéssel. Ekkor az, hogy hány piros golyót vettünk ki binomiális eloszlású valószínűségi változó, amelynek valószínűségeit a binom.eloszlás() függvénnyel jól lehet számolni. Ha visszatevés nélkül vesszük ki a golyókat, akkor a kivett piros golyók száma hipergeometrikus eloszlást követ. Ennek valószínűségeit a hipergeom.eloszláslás() függvénnyel lehet számolni. A két eloszláshoz tartozó valószínűségeket ábrázoljátok közös ábrán. Ismételjétek meg ugyanazt abban az esetben is, ha az urnában 100 darab piros és 200 darab kék golyó van, illetve akkor is ha az urnában 1000 darab piros és 2000 darab kék golyó van (továbbra is 8 golyót veszünk ki az urnából). Mit vesztek észre az ábrákon (minden ábra két eloszlást tartalmaz)? Vigyázzatok arra, hogy az ábrák tengelyei fixálva legyenek, azért, hogy össze tudjátok hasonlítani a kapott ábrákat.