A kiszh után megmutattam az I/14 (egyik volt házi) feladat megoldását normális eloszlású valószínűségi változókhoz kötődően. Javaslom, hogy olvassátok át az előző gyakorlat anyagánál megtalálható segítséget. A feladatot excellel is megoldottuk, amit ebben a fájlban találtok. Kiemeltem, hogy a standard normális eloszlás 0 várható értékű és 1 szórású normális eloszlás. Ezt követően geometriai valószínűségekkel foglalkoztunk, aminek legegyszerűbb példája az Excel által generált RND() vagy Vél(). Ennek az excel szimulációnak az első munkalapján láttuk, hogy egyenletes pontfelhőt kapunk ha az RND-vel szimulálunk. A második munkalapon összehasonlításképpen láttuk, hogyan néz ki a pontfelhő, ha standard normális eloszlású valószínűségi változót szimulálunk. Ezt követően megoldottuk a geometriai valószínűségekhez kapcsolódó II/1,2,5b,6-os feladatakot. Majd röviden események halmazos leírásával foglalkoztunk a II/12a,13b,13d feladatok kapcsán. Végül foglalkoztunk feltételes valószínűséggel. Kiszámoltuk annak valószínűségét, hogy tudva, hogy 3-nál nagyobbat dobtunk egy dobókockával mi a páros dobás valószínűsége. Ezt a valószínűséget ezen az excel fájlon szimuláltuk. Végül megoldottuk az II/18-s feladatot.


A házi feladatok a második gyakorlatra a következők: Első feladatsor 17, második feladatsor 3,9,16,19.


EXCEl bónusz feladat 1 pontért. A második feladatsor 10-es feladatának megoldása nem könnyű. Amit eddig tanultatok azok alapján a következő megoldásmenet lehetséges: 3 független RND választás azt jelenti, hogy az egységkockában választunk pontot egyenletesen. Meg kell keresni azon térrészt, amelybe esés esetén teljesül a kérdéses esemény, és annak kiszámolni a térfogatát (osztani is kell az össztérfogattal, de az 1). Utóbbi feladat nem annyira könnyű (nem az 1-el osztásra gondoltam), különösen annak aki nem lát jól térben. Viszont az excel segítségével könnyedén ki lehet kísérletezni a valószínűséget. Szimuláltok 3 RND-t egy sorban, majd melléjük különböző függvények használatával 1-t írtok ha a kérdéses esemény bekövetkezett, 0-t ha nem. Ezt követően ugyanezt megcsináljátok sokszor (1000-szer, 10000-szer). Az 1-esek száma osztva a kísérletek számával adja a kérdéses esemény relatív gyakoriságát, ami az elméleti valószínűség körül fog ingadozni, így arra becslést szolgáltat. A feladat elkészíteni a becslő excel szimulációt.


EXCEl segítség: A ha() (angolul if()) függvény és az abs() függvények hasznosak lehetnek. Az és() (and()) illetve vagy() (or()) függvényekre is szükségetek lehet.