Az függvényre szokásos a jelölés, és a Radon-Nikodym derivált megnevezés.
A fenti tételre gondolhatunk például úgy, hogy mérhető térnek vesszük például a három dimenziós valós teret a (Lebesgue-)mérhető halmazokkal, valamint mértéknek vesszük a mérhetők közönséges térfogatát. A mértéknek vehetjük például az elektromos töltést, amely minden mérhetőn meg van adva, és pozitív, negatív értéket egyaránt felvehet. Ekkor a töltéssűrűség lesz. Egy pontban kiszámolni úgy lehet, hogy veszünk a pont körül kis (térfogatú) halmazokat és megnézzük, hogy ebben a halmazban mennyi az egységnyi térfogatra eső töltés mennyisége, ami a halmazra eső töltés, és a térfogat, vagyis és hányadosa. Ezután határátmenetet végzünk, amint a térfogat tart nullához. Ez egy közönséges derivált. Ez a tény is mutatja a jelölés jogosságát.
Ezek után világos, hogy ezt a függvényt a térfogat, azaz szerint integrálva megkapjuk az adott halmaz töltését, vagyis szerinti mértékét. Lehetnek olyan pozitív térfogatú, mértékű részek, melyeknek nincs töltése, azaz mértéke 0 , ezek pontjaiban értéke 0 kell legyen. Olyan 0 térfogatú részek, melyek nem 0 töltéssel rendelkeznek viszont nem lehetnek, mert ezen integrálva a mértéket nullát kapnánk. Tehát világos, hogy a mértéknek a mértékre vonatkozó abszolút folytonossága szükséges. A mérték -végessége többek között azt is megköveteli, hogy minden pont benne legyen egy véges mértékű mérhetőben. A két feltétel az egyszerűbb esetekben azt garantálja, hogy se nullával, se végtelennel ne kelljen osztani.
Az halmazrendszer bizonyos részhalmazának elemein kell integrálni az valószínűségi változót, vagyis venni a várható értékét, amivel egy mértéket kapunk a -algebrán, ez a várható értékből származó mérték. Ez a mérték egy előjeles mérték.
Radon-Nikodym deriváltat nevezzük az -algebrára, illetve változóra vett feltételes várható értékének, és az , illetve jelölést használjuk rá.
Az által generált -algebra az a legszűkebb -algebra, melyre nézve mérhető. Tehát valós esetben például az eseménytér beli alakú halmazok által generált -algebra. A jelölés mellett a jelölés is jogos, mert a feltételes várható érték nem függ az valószínűségi változó értékeitől, sem attól, hogy melyik halmazba mekkora valószínűséggel esik az értéke, hanem csak a -algebrától, hiszen a definícióban csak ez szerepel. A feltételes várható érték mint sűrűségfüggvény nem teljesen egyértelmű, de két ilyen sűrűségfüggvény csak nullmértékű halmazon térhet el. Ezért ha egy adott halmazon a sűrűséget integráljuk, bármelyik sűrűségfüggvényt használjuk is, a halmaz ugyanazon előjeles súlyát kapjuk meg. Tehát tetszőleges feltételes várható értékkel teljesül a következő egyenlőség:
Az első várható értékben csak a mértéket, míg a másodikban a és a mértéket is használhatjuk, mert az valószínűségi változó mérhetősége csak szerint van garantálva, míg az szerint is mérhető, és megegyezik a mértékkel a -algebrán. A feltételes várható érték definíciójában nincs értelme helyett az mérhető teret venni, a Radon-Nikodym tételbeli megfelelőjeként, mert abban az esetben a sűrűségként visszakapnánk magát az változót.
Temesi Róbert 2010-08-16