Közelebb a matematikához

A Közelebb a matematikához műsorának részeként készített riportot a TrendFM rádió Keszthelyi Gabriella és Pete Gábor munkatársainkkal.

Keszthelyi Gabriella interjújában elmondja, miért fontos számára az egyetemisták tanításán túl a tudománynépszerűsítés is, és miért tart előadásokat a matematikához nem értő közönségnek valószínűségszámításról és statisztikáról. Az átlagembereknek Rényi Alfréd Levelek a valószínűségről című művéből idézne szívesen. Elmondja, miként használják az orvosi kutatások kiértékelésénél a statisztikákat. Nagyon izgalmas kérdés számára az, hogy a kutatásával miként járul hozzá az idegtudomány majdani lehetséges eredményeihez. Sok-sok érdekes téma kerül szóba ebben a lényeges társadalmi kérdéseket is érintő beszélgetésben.

Pete Gábor interjújában a zajérzékenységről és ezzel összefüggésben egy - a kvantumszámítógépekre vonatkozó - érdekes felvetésről is beszél. A matematikához fűződő viszonyát illetően mesélt arról, mikor lett igazán hangsúlyos a valószínűségszámítás a munkájában. Nagyon sok dolgot lehet valószínűségszámítással modellezni: a járványterjedést, különböző hálózatokat, amelyeket megpróbálunk megérteni, az emberi agyat, vagy a társadalmi kapcsolati hálókat, biológiai rendszereket. Gábornak nagy könnyebbség, sok matematikussal szemben, hogy csinálhat számítógépes szimulációkat, amely megmutatja, mi az igazság. Megérteni ugyan még nem fogjuk, nem lesz bizonyításunk, de megnézhetjük a szimuláción, hogy ténylegesen mi történik. Beszél arról a különleges kapcsolatról is, amely a matematikát összeköti a művészetekkel.