Lányok napja 2023

Így használd izgalmas dolgokra a matematikát! - Cápák, csoki és egyenletek másképp

"Tanulók, tanulmányozzátok a matematikát, és nem építkeztek alap nélkül." Leonardo da Vinci

2023. ápr. 27-én a Matematika Intézet az alábbi két programmal kapcsolódik be a Lányok Napja rendezvénysorozatba. Eseményeink helyszíne a H306-os szemináriumi terem.

10.45-11.45 Lóczi Lajos: Algebrai egyenletek megoldása
A másodfokú egyenlet megoldását mindenki megtanulja, viszont gyakran felmerülő kérdés, hogy harmad-, negyed- vagy magasabb fokú egyenletet hogyan lehet megoldani. Az előadásban áttekintjük a klasszikus megoldóképleteket, és közben látni fogjuk, hogy a kérdéskör az algebrán kívül számos egyéb részterülethez (pl. komplex számok, geometria, numerikus analízis) is kapcsolódik.

12.00-13.15 Keszthelyi Gabriella: Valószínűségi illúziók
Melyik a valószínűbb, hogy cápatámadásban halunk meg, vagy hogy ránk esik egy repülőgép darabja? Mi a valószínűsége, hogy covidosak vagyunk, ha negatív a pcr tesztünk? Tényleg lehet-e fogyni a csokitól, ha a statisztika azt állítja? Növeli-e Nicholas Cage filmjeinek száma a medencébe fulladás valószínűségét?